Η ιστορία του iF Design
Η πρώτη Mercedes E-Class λανσάρεται, η ισότητα μεταξύ ανδρών και γυναικών ενώπιον του νόμου εγγράφεται στο γερμανικό σύνταγμα και στις 16 και 17 Ιουνίου πραγματοποιείται μια γιγαντιαία λαϊκή εξέγερση ανατολικά των συνόρων στο Βερολίνο, η οποία εξαπλώνεται στο μεγαλύτερο μέρος της ΛΔΓ και γίνεται εθνική εορτή μέχρι το 1990 στη Δυτική Γερμανία.
Βρισκόμαστε στο 1953 στην Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γερμανίας και οι συνέπειες του πολέμου είναι ακόμη αισθητές - ιδίως στη ΛΔΓ, αλλά και δυτικά του Σιδηρούν Παραπετάσματος. Η γερμανική βιομηχανία, στην καλύτερη περίπτωση στάσιμη και στη χειρότερη βομβαρδισμένη σε κομμάτια, πασχίζει να βρει πάτημα τόσο στη Γερμανία όσο και στο εξωτερικό.
Έξι χρόνια νωρίτερα, η βρετανική στρατιωτική κυβέρνηση είχε ιδρύσει τη Hannover Messe σε ένα άθικτο κτίριο εργοστασίου στο προάστιο Laatzen του Ανόβερου. Η ιδέα ήταν ότι η έκθεση θα βοηθούσε την οικονομία και τη βιομηχανία να ανακάμψουν μετά τον πόλεμο - και να καταστήσει το Ανόβερο τη νέα εκθεσιακή πόλη, καθώς η παλιά εκθεσιακή πόλη, η Λειψία, βρισκόταν πλέον στο σοβιετικό τμήμα της Γερμανίας.
Η έκθεση του Ανόβερου σημείωσε τεράστια επιτυχία, με ανθρώπους από όλη τη Γερμανία να επισκέπτονται την έκθεση για να παρουσιάσουν νέα μέσα παραγωγής, μεθόδους και εφευρέσεις - και, εξαιρετικά, για να δημιουργήσουν ένα ίδρυμα για την υποστήριξη, την τελειοποίηση και τον εορτασμό του σχεδιασμού των ίδιων των βιομηχανικών προϊόντων: έτσι ιδρύθηκε η iF e.V. - σύμβολο του σχεδιασμού υψηλής ποιότητας έκτοτε.
Υπολογίζεται ότι πάνω από 700.000 άνθρωποι επισκέφθηκαν την έκθεση από όλο τον κόσμο.
Εικόνα: Το περίπτερο της Märklin στην πρώτη έκθεση του Ανόβερου, 1947. Bundesarchiv, Bild 183-2005-0808-508 / CC-BY-SA 3.0